Uludağ Ortalama Hava Sıcaklığı ve Kar Kalınlıkları

Marmara Bölgesi’nin çatısı konumundaki ve 2543 metrelik yüksekliğe sahip Uludağ, Türkiye ve dünyanın önemli kayak merkezleri arasında yer almaktadır. Uludağ, İstanbul’a yakın olması ve ülkemizin 5. Büyük şehri olan Bursa’da bulunması sebebiyle yıl içinde çok sayıda kayaksevere ev sahipliği yapmaktadır. 

Uludağ Kayak Bölgeleri ve Görülmesi Gereken Yerleri-Uludağ Atv Turları

Uludağ kayak merkezleri 1. bölge ve 2. bölge olarak 2’ye ayrılmıştır ve daha profesyonel kayakçılar, yeni yerleşim yeri olan 2. bölgeyi daha çok tercih etmektedir. Bunun nedeni, 2. bölgede yer alan Uludağ otelleri daha teknolojik ve daha yeni binalara sahiptir ayrıca bölgedeki kar kalınlığı diğer bölgeye nazaran daha fazladır.

Kış turizminin gözdesi kayak merkezleri, okulların sömestr dönemi ve hafta sonları şaşırılacak derecede kalabalıktır. Eğer Uludağ’da bir rahat bir kayak tatili planlıyorsanız bu dönemler dışında gitmenizi tavsiye ederiz. 

Uludağ Hava Durumu 

Uludağ Gezi Rehberi-Uludağ Kayak

Karasal iklimin hakim olduğu Bursa’da, kışlar soğuk ve kar yağışlı yazları ise sıcak ve kuraktır. Bursa’da yıllık ortalama en yüksek sıcaklık 31 derece ile Ağustos ayında, en düşük sıcaklık ise 1 derece ile Ocak ayında görünmektedir. Uludağ ise Bursa kent merkezine göre yaklaşık 10 derece daha soğuktur. 

Kış aylarının sert ve kar yağışının bol olduğu Uludağ için yıllık ortalama sıcaklık 5 derece olarak ölçülmüştür ve kar yağışlı gün sayısı 68’dir. Ayrıca yılın 55 günü, gündüzleri Uludağ’da sıcaklık 0’ın altındadır. Bu kadar soğuk ve yağışlı bir iklime sahip olan Uludağ, kayak sporu için ülkemizdeki en elverişli noktalardan biri haline gelmektedir.  

Uludağ Kar Kalınlıkları 

Uludağ Gezi Rehberi-Uludağ Kayak

Kar yağışının sürekli ve yoğun olması sebebiyle Uludağ kar kalınlığı ortalama 3 metreyi bulmaktadır. Bölgede kar yağışı genellikle Kasım ayında başlar ve Nisan ayına kadar devam etmektedir. Ocak – Şubat aylarında 1700 metrede 150 cm’den başlayan kar kalınlıklarına rastlamak mümkündür. 

Bölge, yılın ortalama 180 günü karla kaplıdır ve zirveye gidildikçe kar yerini buza bırakmaktadır. Bu nedenle kayakçıların, zirveye çıktıkça daha dikkatli olmalarını ve güvenliği elden bırakmamalarını konusunda uyarıyoruz. 

Şimdiye kadar en yüksek kar kalınlığı 430 cm ile Mart ayında ölçülmüştür. Zaman zaman 24 saatte içerisinde 70 cm’ye varan kar yağışı, bölgedeki ulaşımı ve yaşamı zorlaştırmaktadır. 

Cevap bırakın