Uludağ Kayak Merkezi Pistleri

Türkiye’nin en modern ve gelişmiş kayak merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi, her seviyeden kayak sporcusuna hitap eden 22 adet piste sahiptir. Yazımızın devamında bu pistlerin isimlerini ve özelliklerini bulabilirsiniz.

Uludağ Pist Bilgileri

Alkoçlar: Pist, Uludağ 1. gelişim bölgesinde bulunmaktadır. Uzunluğu 400 metre olan pistte, kayak severlerin izleyebileceği tek bir rota bulunuyor. Orta ve ileri seviyedeki sporcular için uygun olan piste ulaşım teleski ile sağlanmaktadır.

Beceren: Birinci gelişim bölgesinde bulunan pistin uzunluğu 540 metre olup yeni başlayanlar için idealdir. Pistte izlenebilecek 2 rota bulunmaktadır, ilk rota ikinci rotaya göre 130 metre daha uzundur. İki rotada acemilere uygun, rahat parkurlara sahiptir.

Beden Terbiyesi: Birinci gelişim bölgesinde bulunmaktadır ve pistin uzunluğu 500 metredir. Pistte izlenebilecek 3 farklı rota bulunuyor. İlk rota orta derecedeki kayakçılar için uygundur, ikinci rota acemilere önerilir ve üçüncü rota da yeni başlayanlar için uygundur. Bu pistin en dikkat çeken yönü Uludağ genelinde uygulanan ortak skipass sisteminin dışında olmasıdır.

Belvü: Orta ve ileri seviyedeki kayakçılar için uygundur. Pist uzunluğu 650 metredir ve birinci gelişim bölgesinde yer almaktadır. Kısa fakat oldukça zorlu bir parkura sahiptir.

Cennetkaya: İki etap bulunduran pistin iki etabı da acemilere uygundur. 860 metre uzunluğuna sahip olan pist birinci gelişim bölgesinde bulunuyor. Piste ulaşım telesiyej ve teleski ile sağlanmaktadır.

Fahri: Birinci bölgede bulunan pist, 880 metre uzunluğunda. Pist 2 farklı rotaya sahip ve iki etap da kolay. Yeni başlayanlar için uygun olması nedeni ile çok tercih edilir ve genelde kalabalık olur.

İtalyan: Birinci bölgede bulunan pistin uzunluğu 575 metredir. Tek bir rotaya sahip olan pist, orta derecedeki kayak sporcuları için uygundur.

Karinna: İkinci bölgede yer alır ve 300 metrelik kısa bir parkura sahiptir. Eğimi düşük olmasından dolayı, kayağa yeni başlayanlara önerilmektedir.

Karkay: 540 metre uzunluğa sahip olan pistte 4 farklı rota bulunuyor. Birinci gelişim bölgesinde yer almaktadır. İlk rota orta derece, ikinci rota ileri derece seviyedeki sporculara uygundur. Üçüncü ve dördüncü rotalar ise yeni başlayanlar için uygundur. İkinci rota ise zorluğu sebebiyle cehennem pisti olarak da adlandırılmaktadır.

Kartanesi: İkinci bölgede yer alan kısa bir pisttir. 370 metre uzunluğuna sahip pist, yeni başlayanlar için uygundur.

Kırkgözler: İkinci gelişim bölgesinde yer alır ve uzunluğu 550 metredir. Tek rotalı pist, yeni başlayan kayak severler için uygundur.

Kuşaklıkaya: Birinci gelişim bölgesinde bulunan pist, en modern lift sistemine sahiptir. İzlenebilecek tek rotası bulunur ve Uludağ’ın en zor parkurlarından birisine sahiptir. 1600 metre uzunluğunda olan pist, sadece ileri seviyedeki kayakçılar için uygundur.

Maden: 2450 metrelik uzunluğu ile Uludağ’ın en uzun pistlerinden birisi olan Maden Pisti, ikinci gelişim bölgesinde yer almaktadır. Dik yamaçlara sahip olması nedeni ile sadece ileri seviyedeki kayakçılar tarafından deneyimlenebilir.

Mandra: İkinci gelişim bölgesinde bulunan pist, 300 metrelik kısalığına rağmen orta zorluktadır.

Monte Baia: İkinci gelişim bölgesinde yer alan pist 470 metre uzunluğundadır ve yeni başlayanlar için ideal bir parkura sahiptir.

Tutyeli: Birinci gelişim bölgesinde yer alan Tutyeli Pisti, 1300 metre uzunluğundadır. 2 farklı rotası bulunan piste ulaşım telesiyej ile sağlanıyor. Havanın kötü olduğu günlerde görüş mesafesinin çok düşmesi ve dik yamaçları sebebiyle sadece ileri seviyedeki kayakçılar için uygundur. Pistte iki rota bulunmaktadır, ikinci rotayı kullanarak pistin uzunluğunu 1950 metreye kadar çıkarabiliyorsunuz.

Yazıcı: Yeni başlayanlar için ideal olan Yazıcı Pisti, birinci gelişim bölgesinde bulunuyor. Uzunluğu 600 metre olan pistte 2 farklı rota bulunmaktadır ve bu rotalardan ilki daha kolaydır.

Cevap bırakın