Uludağ Kayak Merkezi ile Kış Tatilinin Keyfini Çıkarın

Kış mevsimi yaklaştığında, ülkemizdeki kayak merkezlerine olan ilgi de artmaya başlıyor. Bugünkü yazımızda sizlere ülkemizin en büyük ve en çok ziyaretçi çeken Uludağ kayak merkezi hakkında bilgiler vereceğiz. Özellikle kış tatili planlarını henüz oluşturmamışsanız, bu yazı size o konuda da yardımcı olacaktır.

Genel Bilgiler

Bursa’nın güneybatı kısmında bulunan Uludağ, Fatintepe ve Kuşaklıkaya tepeleri üzerine kurulmuştur. 12 bin hektarlık dev alanı ile Türkiye’nin ilk kayak merkezi olma özelliğini taşıyan Uludağ’ın tarihi ise 1961 yılında başlıyor. Şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta olan merkez, gelişmiş pistlerine ek olarak konaklama ve eğlence imkanları ile de adından söz ettiriyor. Yaz aylarında da doğal güzellikleri ve kamp imkanları ile ziyaretçi çeken Uludağ, Kış aylarında ise ülkenin en kalabalık toprakları haline dönüşüyor.

Lüks oteller, kayak turu imkanları, alışveriş merkezleri, gece kulüpleri, kayak mağazaları ve kayak okulları gibi olanakların tamamı Uludağ’da bulunuyor. Ayrıca Uludağ’da dünyada sadece sayılı kayak merkezinde uygulanabilen Helikopterli Kayak aktivitesi de bulunmaktadır. Ilıman iklimi sayesinde Uludağ üzerinde yüzlerce farklı ağaç ve çiçek çeşidi yaşam bulmaktadır.

Uludağ Kayak Merkezi Mekanik Tesis ve Pist Özellikleri

Uludağ Kayak Merkezi, 1750 ile 2543 metre arasındaki yeri kaplamaktadır. Otellerin en yükseği ise 2000 metrede yer alıyor. Toplamda 11 adet pistin yer aldığı Uludağ’da, Snowboard, Alp disiplini, Cross Country, Heli Skiing gibi kayak sporları da uygulanabilmektedir.

Bu sporlar size çok yabancı geliyorsa hiç endişe etmenize de gerek yok. Zira karda ayakta bile duramayan konuklar için de özel ders imkanları ve çok kolay pistler bulunmaktadır. Alacağınız 2-3 saatlik özel ders hizmeti sonrasında, siz de pistlerin tozunu attırabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi’nde sizi pistlerin başlangıç noktasına götürecek olan lift sistemleri ağırlıklı olarak telesiyej ve teleskiden oluşuyor. Uzun pistlerin tamamında telesiyej kullanılması ise önemli bir artı. Mekanik tesislerin çok hızlı çalıştığını söyleyebiliriz, bu sayede dağın en yoğun zamanlarında dahi sıra bekleme gibi bir sorununuz olmuyor. Merkezde 7/24 hizmet veren bir acil yardım kliğini ve mobil hastane bulunmaktadır. Uludağ’daki en uzun pist 2 kilometre uzunluğa sahiptir, pistlerin toplam uzunluğu ise 25 kilometre civarında.

Uludağ Otelleri ile Konaklama İmkanı

Marmara Bölgesi’nde olması nedeni ile ılıman iklim şartlarının görüldüğü Uludağ’da kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Genel olarak Kasım ayının son haftası başlayan kayak sezonu, Mart ayının son haftasına kadar verimli bir şekilde sürmektedir. Kalabalıklar arasında kalmamak ve daha uygun fiyatlara konaklamak için Mart ayını tercih etmenizi öneriyoruz.

Kış turizminin öncüsü olan Uludağ Kayak Merkezi’nin en büyük avantajlarından birisi de konaklama imkanlarının çok gelişmiş olmasıdır. Yoğun talep görmesine rağmen çok fazla otel olması, ziyaretçilerin yer bulabilmesini sağlamaktadır. Erken rezervasyon imkanlarını kullanarak Karinna, Beceren, Ağaoğlu My Mountain ve Le Chalet Yazıcı gibi lüks otellerde de uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz.

Uludağ’a Nasıl Gidilir?

Bursa merkeze 40 kilometre uzaklıkta bulunan Uludağ, Osmangazi ilçesinin sınırları içerisinde bulunuyor. Özel aracı ile gelen konuklar, Bursa’ya girdikleri anca şehrin en önemli turizm bölgesi olan Uludağ tabelalarını göreceklerdir. Aracınızı Bursa merkezde bırakabilir veya zirveye tırmanabilirsiniz.

Bursa merkezden, Uludağ’a sizi konforlu bir şekilde ulaştıracak teleferik bulunmaktadır. Aynı zamanda dünyanın en uzun teleferik hattı olan bu sistem, size seyahat esnasında muhteşem bir manzara izleme imkanı da sunuyor. Bu çok avantajlı imkan sayesinde birçok ziyaretçi özel aracını Bursa’da bırakıp, Uludağ’a teleferik ile çıkmaktadır.

Cevap bırakın