Türkiye’nin İlk Kayak Merkezi Uludağ

Türkiye’nin ilk ve en büyük kayak merkezi konumunda olan Uludağ, eğlence ve konaklama seçenekleri açısından tartışmasız bir lider. Konuklarına genel olarak pahalı bir kayak tatili vadediyor olsa da, doğru zamanlarda yapılacak rezervasyonlar ile Uludağ’da da uygun fiyatlara kayak tatili yapabilmek mümkün. Ayrıca konaklama yapmadan, günübirlik bir kayak tatili de düşünülebilir zira şehirden kayak merkezine bağlanmış olan teleferik sistemi sayesinde, merkeze ulaşım çok rahat.

Uludağ’da Konaklama Seçenekleri

Uludağ Kayak Merkezi, birinci ve ikinci bölge olarak ayrılmıştır. Bölgeler, konaklama tesisleri ve pistler açısından bazı farklılıklar içermektedir. Birinci bölge daha eski fakat yine de lüks oteller barındırırken, gece hayatı konusunda Türkiye’nin Kış aylarındaki en hareketli noktasıdır. Bu bölgenin önde gelen otelleri; Beceren, Grand Yazıcı, Ağaoğlu My Resort, Atasu, Genç Yazıcı, Le Chalet Yazıcı, Fahri, Keravansaray ve Alkoçlar.

Uludağ’ın ikinci oteller bölgesinde ise pistler çok daha iddialı. Bu nedenle profesyonel ve tecrübeli kayak severlerin ilk tercihi daima ikinci bölge otelleri oluyor. Bu bölgede gece hayatı ve eğlence olanakları biraz daha kısıtlı fakat yine de tatmin edici seviyede. Huzurlu ve sakin bir kayak tatili istiyorsanız, hafta içi günlerde ikinci bölge pistlerini tercih edebilirsiniz. Hızlı çalışan lift sistemlerin sayesinde de, koca bir günü kayarak geçirebilirsiniz. Bu bölgenin önde gelen otelleri; Ağaoğlu My Mountain, Alkoçlar Zone, Monte Baia ve Karinna.

Uludağ’da Eğlence

Yoğun kayak aktivitesinden sonra, benim hale dermanım kaldı diyorsanız Uludağ geceleri sizleri bekliyor. Bölgede otellerin eğlence olanaklarına ek olarak gece kulüpleri de bulunuyor. Bunlar haricinde genel bölgelerde, büyük markaların sponsorluğunda veya yine otellerin organizasyonları ile ünlü sanatçılar sahne almaktadır. Sahnede gördüğünüz kadar seyirciler arasında da ünlü sanatçıları görebilirsiniz zira Uludağ, Türkiye’nin en yüksek gelirli vatandaşları tarafından da kayak tatili için ilk tercih.

Biraz daha sakin bir eğlence anlayışınız varsa sizi sucuk ekmek ve sıcak şarap keyfi yapmaya davet ediyoruz. Sevdikleriniz ile beraber çıtırdayan sıcak şöminenin başına geçerek, biralar eşliğinde uzun geceler de geçirebilirsiniz.

Uludağ’da sezon boyunca Winterfest gibi özel ve gerçekten iyi organize edilmiş festivallerde düzenlenmektedir. Bu festivalleri tatilinize denk getirmek için Winterfest veya Uludağ Kayak Merkezi web sitelerinden, festival takvimlerini kontrol etmeniz iyi olacaktır.

Uludağ’da Kayak Tatili Fiyatları

Uludağ’da kayak sezonu 3 ila 4 ay arasında sürüyor olsa da, sezonun bazı dönemleri ciddi yoğunluk içerir. Sevgililer günü, yılbaşı ve sömestr gibi dönemlerde, ürperten fiyatlar ile karşılaşabilirsiniz. Bunun haricinde ortalama gecelik konaklama fiyatlarının 120 lira ila 300 lira arasında değiştiğini görebiliriz. Erken rezervasyon imkanlarını kullanarak, bu fiyatları %50’ye kadar düşürebileceğinizi de unutmayınız.

Uludağ otellerinde konaklamanın avantajlarından birisi de skipassın ücretsiz olması. Skipass kartının günlük kullanım bedelinin 80 lira olduğunu düşünürsek, konaklamanın ne kadar mantıklı olduğunu da görebiliriz. Tek bir skipass ile Uludağ’ın neredeyse tüm pistlerinden faydalanabiliyorsunuz.

Otel ve skipass haricinde Uludağ’da cebinizi yakacak iki şey daha bulunuyor. Bunlardan ilki ekipman ve kıyafet kiralama, diğeri ise özel ders ücretleri. Ekipman ve kıyafet kiralamalarında da elbette kiralama süreniz çok etkili oluyor. Süre uzadıkça, günlük maliyetlerde de düşüş gözlemleniyor. Günlük ekipman ve kıyafet kiralama ise 100 lira civarında diyebiliriz. Aksesuar sayısı arttıkça, bu fiyatta biraz yükselebilir.

Kayak sporlarında deneyimli iseniz özel ders maliyetiniz olmayacaktır fakat spora yeni başlayacaksanız, hızlı bir giriş yapma adına özel ders almanızı kesinlikle öneriyoruz. Uludağ’da özel ders almanın maliyeti ortalama olarak saatlik 150 lira civarında. Ders saatleri uzadıkça veya derslere grup halinde katıldığınız durumlarda indirim alabilirsiniz.

Cevap bırakın