Uludağ’da Günübirlik Kayak Turları

Nihayet dört gözle beklediğimiz kış ayları geldi ve Uludağ kar ile kaplanmaya çoktan başladı. Pistler, bu mevsimi dört gözle bekleyen kayakçılar ile dolmaya başladı bile. Kayak sporlarında uzman da olsanız, bu spora ilk defa bu sezon da başlayacak olsanız, Uludağ size kendisini her türlü hayran bıraktıracak. Kar ve eğlenceyi sonuna kadar tatmak isteyenler için tek seçenek olan Uludağ, her mevsim ayrı bir güzel olsa da Kış aylarında adeta rakipsiz.

Yaz mevsiminde Bodrum, Alanya, Kemer gibi ilçeler ne ise, Kış aylarında da Uludağ öyle bir konumda duruyor. Kış aylarının en kalabalık noktası olan Uludağ, modern pistleri ve eğlence olanakları ile günübirlik Uludağ tatili yapmak isteyen konukları için de hazır. Özel aracınız yoksa endişe etmeyin, ulaşım rahatlığı sayesinde Uludağ’a çok rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

Uludağ’a Ulaşım Seçenekleri

Bursa büyük bir şehir olduğu için neredeyse Türkiye’deki tüm şehirlerden tek otobüs ile Bursa Otogarı’na ulaşım sağlayabilirsiniz. İstanbul’dan otobüs veya vapur ile de gelebilirsiniz. Kendi özel aracı ile gelen okurlarımız ise mutlaka araçlarına kar lastiği taktırmalıdırlar. Güvenliğiniz için araçta zincir bulundurmanızı da tavsiye ediyoruz.

Uludağ’a ulaşmak için Bursa Merkez’e bir şekilde gelmeniz yeterli oluyor zira Bursa merkezden Uludağ’a uzanan dünyanın en büyük teleferik hattı sizlere hizmet etmek için hazır. Özel aracınız ile Uludağ’a çıkmaktan çok daha konforlu bir seyahat sunduğu için aracınızı Bursa merkezdeki bir otoparka bırakabilirsiniz. Uygun fiyatlı olan bu teleferik, aynı zamanda harika bir manzarayı da yakından izlemenize fırsat sunuyor.

Ekipman ve Kıyafet Kiralamak

Kendi kayak ekipmanlarınız veya kıyafetleriniz bulunmuyorsa, Uludağ’daki kayak odasından bunları rahat bir şekilde temin edebilirsiniz. Kayak, Snowboard veya farklı disiplinler için gerek olacak tüm ihtiyaçlarınızı, günlük veya daha uzun süreler için kiralayabilirsiniz.

Acemiler için kiralama konusu oldukça rahattır. Ekipman konusunda kayak mağazasındaki görevlilere güvenebilirsiniz. Onlar sizin boyunuza ve kilonuza göre en uygun board veya kayak takımlarını sunacaklardır. Ekipman kiralama yapmadan önce mutlaka birden fazla kayak mağazasına fiyat sormayı da ihmal etmeyiniz.

Uludağ’da Kayak Pistleri ve Özel Eğitim Olanağı

Birinci ve ikinci bölge olarak ikiye ayrılmış olan Uludağ pistleri, tüm seviyedeki kayak severlere hitap etmektedir. İkinci oteller bölgesinde bulunan pistlerin, ağırlıklı olarak profesyonel kayak sporcularına hitap ettiğini söyleyebiliriz. Uludağ’da toplamda 20 adet pist bulunuyor ve bu pistlerde çocuklar için özel az eğimli parkurlar da bulunmaktadır.

Dağın zirvesinde çok sayıda kayak okulu ve serbest çalışan kayak eğitmenleri bulunmaktadır. Burada önemli olan eğitmenin kayak federasyonu tarafından sertifikalı olup olmadığıdır. Uludağ’da özel ders fiyatları bir hayli yüksek olsa da sadece 3 saatlik bir özel ders sayesinde, yıllarca sürecek kayak maceranıza hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz.

Günübirlik Uludağ Tatili yapacağınız için zamanla yarışıyor olacaksınız. 3 saatlik bir eğitim sonrasında hala kaymak için 5-6 saatiniz olacaktır. Özel ders almadığınız durumlarda ise ne yazık ki gününüzün büyük bölümünü ayakta durmaya çalışarak ve muhtemel düşerek geçireceksiniz.

Yeme İçme Olanakları

Uludağ’da yeme içme olanakları gelişmiş. Ziyaretçiler ağırlıklı olarak artık bir kültür haline gelmiş olan sucuk ekmek keyfini yapıyorlar. Fiyatlar hiç de düşük değil, o nedenle yeme içmeye bütçe ayırmak istemiyorsanız, kendi sucuğunuzu kendini yapabilir veya sırt çantanızda pratik atıştırmalıklar bulundurabilirsiniz.

Kayak aktiviteleri yorucu olduğundan dolayı bol kaloriye ihtiyacınız olacak. Buna ek olarak dağın zirvesinde kahve keyfi yapmak için de sırt çantanızda içi kahve dolu bir termos bulundurmanızı öneriyoruz.

Cevap bırakın