Uludağ Milli Parkı ve Özellikleri

Bursa şehrimizin adı geçtiği anda akla ilk gelen bölge şüphesiz Uludağ Kayak Merkezi’dir. Kentin güney bölgesinde yer alan ve şehir merkezine sadece 40 kilometre uzaklıktaki Uludağ, 2.543 metrelik yüksekliği ile Marmara Bölgesi’nin en yüksek tepesi. Uludağ Milli Parkı ve kayak merkezi aynı zamanda ülkemizin en büyük ve Avrupa’nın da en gözde kayak merkezlerinden bir tanesi.

Sadece kayak merkezi olması değil aynı zamanda yaz aylarında da eşsiz doğal güzellikleri sayesinde bölge bakanlık tarafından 1961 yılında milli park olarak ilan edilmiştir. Yaz aylarında Uludağ’da kampçılık, piknik ve trekking gibi aktiviteler de yapmak mümkün. Bu yanı ile Uludağ Kayak Merkezi hem yaz hem de kış aylarında binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğramaktadır. 2.543 metre uzunluğunda olan tepenin adına Uludağ Tepe denmiştir.  Bu tepeden sonra uzunluklarına göre sırasıyla Zirvetepe, Kuşaklıkaya, Çobankaya, Bakacak Tepe, Sarıalan, Kirazlıkaya, Kadıyayla gelmektedir. Bunun haricinde Uludağ çevresinde buz gibi akan dere ve çaylar bulunmakta. Tam bir tabiat merkezi olan ve tertemiz bir havaya sahip olan Uludağ, adeta saklı kalmış bir cennet.

Uludağ Milli Parkı Kayak Aktiviteleri

Kayak Malzemeleri Nereden Temin Edilir? - Kıyafetler

Bölge her ne kadar 1961 yılında keşfedilip milli park haline getirilmiş olsa da ilk kayak aktiviteleri Atatürk’ün emri ile 1933 yılında başlıyor. Bugün ülkemizin en kapsamlı kış sporları ve kayak merkezine ev sahipliği yapan Uludağ, dünyanın sayılı bölgelerinden biri. Bölge, yılın yarısından fazlasında karla kaplı olduğu için bu alanda dünyanın sayılı bölgelerindendir. Kar kalınlığı 4.5 metreyi kadar bulabilse de ortalama olarak 3 metre civarında gezmektedir.

Uludağ Milli Parkı Konaklama

İstanbul'dan Uludağ'a Nasıl Gidilir - Tesisler

Uludağ, sezonu geldiği zaman adeta tüm dünyanın akın ettiği bir kayak merkezi haline geliyor. 11’i ana olmak üzere 24 piste sahip olan ve bu pistler arasında profesyonel kayakçılara da özel pistler olması, neredeyse tüm kayak severlerin hayalini süslemesine sebep oluyor. Özellikle sömestr tatili döneminde, önceden rezervasyon yapılmadıysa Uludağ’da otel bulmak imkansız hale geliyor. Daha önce konakladığımız ve sizlere de rahatlıkla önerebileceğimiz Le Chalet Yazici oteline yaz aylarından rezervasyon yaptırarak, uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilirsiniz.

Cevap bırakın