Uludağ Kış Festivalleri

Aileniz ile birlikte Uludağ’da hafta sonu geçirmek veya kendinizi şımartmak istiyorsanız yazımız tam size göre. Valizinizi akşamdan güzelce hazırlayın sabah erkenden yola çıkmayı ihmal etmeyin. Mutlaka en geç 8’de Uludağ Kayak Merkezi’nde olacak şekilde yola çıkmanızı öneriyoruz zira kış aylarında hava çok erken karardığı için kayağa ne kadar çok vakit ayırırsanız o kadar iyi. Her ihtimale karşı yola çıkmadan önce kar kalınlığını da internet üzerinden kontrol etmeyi unutmayınız.

İstanbul’dan Bursa’ya araç yolu ile veya İDO vesilesi ile ulaşabilirsiniz. Bursa Merkeze geldikten sonra Uludağ’a ulaşmak 45 dakika kadar sürebilmektedir. Uludağ Kayak Merkezi, daha geniş bir alanı kaplayan Uludağ Milli Park’ı içerisinde bulunuyor. Uludağ Milli Park’ına girişte ise özel araç sahiplerinden 10 lira alınmaktadır. Sonrasında ise aracınızı ek bir ücret vermeden park edebiliyorsunuz.

Uludağ’a çıkışta vakit kaybetmemek ve yolda kalmak gibi sorunlarla karşılaşmamak adına aracınızı Bursa merkezdeki bir otoparka bırakabilirsiniz. Bıraktıktan sonra dünyanın en uzun teleferik hattını kullanarak, muazzam bir manzara eşliğinde Uludağ’a tırmanabilirsiniz.

Uludağ Kayak Merkezi’nde Konaklama

Uludağ, 2 farklı oteller bölgesinden oluşuyor. Birinci gelişim ve ikinci gelişim bölgesi olarak adlandırılan bu bölgelerin, ilk kurulanı adı üstünde 1. gelişim bölgesi. Bu bölgedeki gece hayatı ve eğlence etkinlikleri çok daha yoğun bir şekilde yapılmakta. İkinci bölge ise nispeten daha sakin ve huzur bulabileceğiniz, yine daha lüks otellerin yer aldığı bir konaklama bölgesi. Otel seçiminiz, pistlere olan yakınlığınızı da etkileyeceği için çok önemli. Birinci Gelişim Bölgesi’ne yakın pistler kolay ve orta seviyede, İkinci Gelişim Bölgesi ise daha zor pistlere yakın. O nedenle profesyonel kayak sporcularının tercihi genel olarak İkinci Gelişim Bölgesi Otelleri olmaktadır.

Uludağ, her sezon çok yoğun bir talep aldığı için konaklama seçenekleri de bir hayli fazla. O nedenle her bütçeye uygun bir otel odasının olduğunu söyleyebiliriz. Yine de arz talebe göre daha düşük olduğu için fiyatlar pek uygun değil. Erken rezervasyon imkanların ile konaklama maliyetlerinizi düşürebilirsiniz. Çoğu otel tek gecelik konaklamalara sıcak bakmıyor fakat yoğun bir zaman değilse otellerden rica ederek, tek gecelik bir kaçmağı ayarlayabilirsiniz.

Uludağ’a Ne Zaman Gidilmeli?

Uludağ’da kar kalınlıklarının kayak sporlarına uygun hale gelmesi Kasım ayı sonlarını bulmaktadır. Aralık ayında hızlı bir şekilde başlayan kayak sezonu, Mart ayının sonunda bitmektedir. Uludağ’ın en kalabalık olduğu aylar Aralık ve Ocak, Mart ayı ise nispeten daha sakin ve huzurlu. Özellikle sömestr ve yılbaşı tatillerinde Uludağ’da iğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık bulunmaktadır.

Uludağ Festivalleri

Uludağ’ın en meşhur festivali Winterfest ve bu festival sezon içerisinde birden fazla kez düzenlenebiliyor. Bu etkinlikleri tatilinize denk getirmek için Uludağ festival takvimini kontrol ederek programınızı yapabilirsiniz. Elbette bu tavsiyemiz kalabalıktan hoşlananlar için, daha sakin ve huzurlu bir kayak tatili için Mart ayını tercih edebilirsiniz. Yine sömestr tatilinin bittiği şubat ayının ikinci yarısı da, sakin ve huzurlu dönemlerdir.

Uludağ’da Kayak Kiralama ve Özel Ders İmkanları

Uludağ’da kayak ve snowboard ekipmanlarını kiralayabileceğiniz birden fazla işletme bulunuyor. Bu işletmelerden tüm ekipman, kıyafet ve aksesuar gereksinimlerinizi giderebilirsiniz. Acemilerin hangi ekipmanı kiralayacağınız bilmesine ise gerek yok, işletme görevlileri fiziki şartlarına göre size en uygun ekipmanı ayarlayacaklardır.

Özel ders fiyatları ise saatliği 100 ila 160 lira arasında değişiyor. 3 saatlik bir özel ders seansı, sizi pistlerde kaymak için gerekli alt yapıya ulaştıracaktır. Daha uygun fiyatlar ile özel ders almak için ise grup derslerine iştirak edebilirsiniz.

Cevap bırakın