Uludağ Kayak Merkezi ve Turizm

Marmara Bölgesinin en yüksek dağı olan Uludağ’ın tepe noktası 2543 metre yüksekliğindedir. Tarihte ilk kez Olimpos Dağı, daha sonra Keşiş Dağı ve son olarak da Uludağ olarak bilinmektedir. 11’i kamuya ait olmak üzere 30’a yakın otel barındıran Uludağ Kayak Merkezi, 10.000’den fazla yatak kapasitesine sahiptir. Dağ sadece Kış aylarında değil Yaz aylarında da ziyaretçi çekmekte ve her sene ortalama olarak 1 milyon kişiyi misafir etmektedir. Yaz mevsiminde Bursa ve çevresi önemli bir rekreasyon alanına dönüşmektedir. Orman örtüsü çok zengin olan Uludağ aynı zamanda onlarca küçük göl ve derelere sahiptir. Kış tatilinin Kasım sonundan Nisan başına kadar yani 6 ay sürdüğü Uludağ, 1961 yılında milli mark ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Uludağ, Türkiye’nin en popüler kayak sporları merkezi olan Uludağ Kayak Merkezine de ev sahipliği yapmaktadır.

Dağ Turizmi

Uludağ Kayak Merkezi - Göl

Uludağ’ın turizm açısından zengin olmasının sebepleri arasında dağ üzerinde bulunan vadi, göller ve travertenlerin önemi büyüktür. Dağ turizminin avantajı ise sadece bir mevsime özel olmaması ve yıl boyu şehrin potansiyeline katkıda bulunmasıdır. Deniz turizmi sadece yaz aylarında aktif olurken, Dağ turizmi kış ve yaz aylarında aktif ziyaretçi çekebilmektedir.

Aynı zamanda dağcılık adı altında gelişmiş bir spor olması da dağların cazibesini artırmaktadır. Bugün bir çok turistik dağın keşfedilmesi de bu spor sayesinde olmuştur. Dağcılık başlı başına bir turizm alanıdır ve buna Alp dağlarından alınan isim ile alpinizm denmektedir. Bir dağın alpinizm sporuna uygun olması, yabancı turist potansiyeline de olumlu etki yapacaktır. Alpinizm sadece kış aylarında değil yaz aylarında da yapılabilen bir turizm çeşididir. Bu turizm alanında ülkemizdeki en çok ilgi gören dağ, Uludağ’dır.

Uludağ Kayak Merkezi Konaklama

Ululdağ Kayak Merkezi - Le Chalet Yazici

Kış turizmi ve kış sporları açısından en elverişli dağımız olan Uludağ, bunun yanında konaklama ve eğlence imkanları ile de diğer kayak merkezlerinden sıyrılmaktadır. Türkiye’nin tartışmasız en gelişmiş kış turizm merkezi olan Uludağ Kayak Merkezi etrafında konaklamak için yerinizi yaz aylarından ayırtmanızı tavsiye ediyoruz. Le Chalet Yazici oteli sizi her açıdan memnun edecek ve uygun fiyatlarla konaklama imkanı bulabileceğiniz bir işletme.

Cevap bırakın