Uludağ Kayak Merkezi ve Kamp Alanları

Türkiye’nin en büyük kayak merkezi olması sebebiyle oldukça popüler olan Uludağ, aynı zamanda doğal güzellikleri sayesinde onlarca farklı yaz aktivitelerine de sahip. Uludağ’da en çok ilgi gören yaz aktivitesi ise hiç şüphesiz dağcılık. Yaz aylarının dayanılmaz sıcağında, serin bir bölgede kamp yapmak ve çevredeki yüzlerce doğal güzelliğe şahit olmak istiyorsanız, çadırınızı aracınızın arkasına atın ve Uludağ’a doğru yola düşün.

Sarıalan

Uludağ Milli Parkı’nın Karabelen girişine 3 kilometre uzaklıkta olan Sarıalan Kamp Alanı, oteller bölgesine de oldukça yakın konumdadır. Bu alana en hızlı şekilde ulaşmak istiyorsanız, Bursa merkezde bulunan teleferik hattını kullanabilirsiniz. Özellikle aracı olmayan okurlarımız mutlaka bu istikameti denemeliler. Merkezden, kamp alanına teleferik ile sadece 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

Sarıalan kamp alanı, yaz aylarında misafirlerine günübirlik veya daha uzun süreli kamp alanları sunmaktadır. Bölgede 300 adet çadır aynı anda kamp yapabilmektedir. Çadırdan sıkıldığınız anda ise konaklama hizmeti veren dağ evlerinden faydalanabilirsiniz. Bölgede kamp yapanlar için ortak kullanıma açılmış tuvalet ve duş imkanı mevcuttur.

Çevrede ise yürüme parkurları, restoranlar, kendin pişir kendin ye alanları, market, mağaza, oyun alanları, spor alanları, cami ve su çeşmeleri bulunmaktadır. Türkiye’deki en kapsamlı kamp alanlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Çobankaya

Uludağ Milli Park Müdürlüğü’ne ait olan Çobankaya kamp alanı, 150 çadırlık bir kapasiteye sahiptir. Bölgede sadece çadır ile değil karavan ile de kamp yapma imkanı mümkündür. Bölgede bulunan Kızılay büfesi, günde 3 öğün yemek hizmet vermektedir. Kamp alanında duş ve tuvalet hizmeti de mevcuttur.

Çevrede çok çeşitli eğlence faaliyetleri bulunuyor. 1700 metre rakımda bulunan çadırınızda temiz havanın keyfini çıkararak dinlenebilir veya bu eğlenceli aktiviteler ile tatilinizi daha da güzel hale getirebilirsiniz. 6 yaşına kadar olan çocuklardan ücret alınmayan kamp alanında, sadece yetişkinlere değil çocuklara yönelik de eğlenceli sportif faaliyetler düzenlenmektedir.

Kocayayla

Uludağ’ın en ünlü piknik alanlarından birisi olan Kocayayla, Bursa halkının daha yakından tanıdığı ve her hafta sonu adeta akın ettiği bir bölgedir. Türkiye’nin en büyük yaylası konumunda olan Kocayayla, çam ve erik ağaçları ile kaplanmıştır. Çok temiz bir atmosfere sahip olması nedeni ile Verem, astım, akciğer ve anemi türü hastalar, bu bölgeye gelerek şifa bulduklarını söylemektedirler.

Çevrede spor alanları, camiler, kahve, restoran, büfe, çocuklar için oyun parkı ve tuvalet imkanı bulunmaktadır. Kendi çadırınızı getirerek Kocayayla’da güzel birkaç gün geçirebilirsiniz.

Alaçam Şelalesi

Kestel ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Alaçam Şelalesi, Uludağ’ın güney yamacında yer almaktadır. Eski bir köy olan bölge, günümüzde Yaz aylarında kampçıların akınına uğramaktadır. Aynı zamanda piknik yapmak isteyenlerin de uğrak yeri olan Şelale, Uludağ’dan inen suları görsel bir şölen ile akıtmaktadır.

Burada muhteşem bir manzara eşliğinde kamp yapabilirsiniz. 10 metrelik bir yükseklikten düşen şelale sularının hemen yakınında muhteşem bir balık lokantası da bulunmaktadır.

Misi Köyü

Bursa’nın ilk yerleşim alanlarından birisi olan köy, günümüzde tarihi yapısı ve kamp alanları sebebiyle yoğun ilgi görmektedir. 20 asırlık bir geçmişe sahip olduğu bilinen Misi Köyü’den halen antik çağlara ait kalıntılar çıkarılmaktadır. Tarihi önemi sebebiyle, Bursa’nın en çok yabancı turist ağırlayan bölgelerinden bir tanesidir.

Bölgede 50 çadır kapasiteli bir kamp alanı bulunmaktadır. Kamp alanında sıcak su, soğuk su, mutfak, elektrik gibi imkanlar bulunmaktadır. Bölgede ayrıca donanımlı bir karavan kamp alanı da bulunuyor. Oldukça güvenli ve yemyeşil bitkiler ile donatılmış, mutlaka görmeniz gereken bir kamp alanıdır.

Cevap bırakın