Uludağ Gezi Rehberi

Uludağ’ın en güzel yanlarından birisi, kayak merkezine araba ile ulaşım zorunlu değildir. Açıkçası çoğu zaman arabasız gidilen yolcukların çok daha rahat olduğunu da itiraf etmeliyiz. Uludağ’ İstanbul’dan en hızlı ulaşım yolu İDO veya Bursa’ya giden feribotları kullanmak.

Anadolu Yakasından Pendik iskelesi, Avrupa yakasından ise Yenikapı’dan bu ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Bu ulaşım şekli ayrıca çok daha düşük maliyetlidir, İDO’dan biletlerinizi erken alarak daha ucuza bile getirebilirsiniz.

Okurlarımız arasında deniz yolculuğunu sevmeyenler de elbette olacaktır. Onlar için ise geriye otobüs yolculuğu veya özel araç seçenekleri kalmaktadır. Özel aracınız yok ise 2-3 günlüğüne araç kiralayabilirsiniz. Elbette bu planları erken yaparak, maliyetleri düşük tutmakta fayda var. Ben organizasyonu yapmayayım, benim yerime ulaşımı başkaları düşünsün diyenler ise İstanbul’un çeşitli noktalarında hizmet veren kayak tur şirketleri ile anlaşabilirler.

Uludağ’a Ne Zaman Gitmek Lazım?

Uludağ’a kafanız ne zaman eserse, o zaman gidebilirsiniz zira bölge yılın 365 günü de size görülmeye değer bir şeyler sunuyor. Bahar ve Yaz mevsimlerinde bölgede kamp kurabilir, aileniz ile gün boyu sürecek piknikler yapabilir veya dağ yürüyüşlerine katılabilirsiniz. Yürüyüş deyince küçümsemeyin, öyle güzel parkurlar var ki tüm gün yürüseniz dahi bitirmeniz imkansız.

Yaz aylarında da Uludağ Otelleri, tam gaz olmasa da çalışıyorlar. Otellerin en güzel tarafı, Yaz ve Bahar mevsimlerinde çok uygun fiyatlar ile kapılarını açmaları. Bu sayede normalde ateş pahası olan lüks otellerden, daha düşük rakamlara faydalanabiliyorsunuz. Bu arada sakın Yaz mevsimi deyip valizinizi tshortlar ile doldurmayın, mutlaka hırkanız ve polarınız yanınızda bulunsun.

Gelelim asıl konuya, kayağa. Aralık ayında başlayan kayak sezonu, Mart ayının sonuna kadar devam etmekte ve hatta bazen Nisan ayına bile sarkabilmektedir. Siz yine de yola çıkmadan önce meteorolojinin sitesinden onay alın ve hatta garanti olsun diye otelinizi arayıp 2. bir teyit alın.

Sezon boyunca Uludağ’ın kalabalık olmadığı tek bir gün bile yok desek yeridir fakat çok geniş bir alana yayılmış olması ve gerçekten ileri teknoloji lift sistemleri, sizi fazla bekletmeden kayak eğlencesine entegre ediyor. Hafta içi günlerin, hafta sonu günlere oranla 3 kat daha sakin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Karların üzerinden değil de insanların arasından kaymak istiyorum, ben kalabalığı çok seviyorum diyorsanız sömestr, yılbaşı ve sevgililer günü gibi özel tarihleri tercih edebilirsiniz.

Uludağ’da ayrıca sezon boyunca festivaller ve konserler düzenlenmektedir. Bu eğlence takvimlerini de kontrol ederek, sevdiğiniz aktiviteler ile tatil tarihlerinizi çakışacak şekilde organize edebilirsiniz.

Uludağ’da Ne Giyilir?

Normal alanlar, restoranlar ve oteller için kaliteli kazaklar, pantolonlar ve bereler götürebilirsiniz. Abartmaya hiç gerek yok, en fazla 2 çeşit yeterli olacaktır.

Dağın zirvesinde ise çok kaliteli kayak kıyafetlerine ihtiyacınız olacak. Eğer ilk kez kayak yapacaksanız, kesinlikle Uludağ’daki kayak mağazalarından kiralama yöntemini seçiniz. Kayak tatiliniz sonrası, bu tatil hoşunuza gittiyse ve ömür boyu yapmayı kafanıza koyduysanız, işte o zaman kendi kayak kıyafetlerinizi satın alabilirsiniz. Ekipman için ise hiç acele etmeyin, ne zaman zor pistlerde kaymaya başladınız, ekipman satın almayı da o zaman düşünebilirsiniz.

Uludağ kayak tatilinde en büyük yardımcılarınızdan birisi de sırt çantanız olacaktır. Çok büyük olmayan bir sırt çantasına bere, boyunluk, eldiven, atıştırmalıklar, su, güneş kremi, kayak gözlüğü, güneş gözlüğü, nemlendirici krem, peçete, dudak koruyucu gibi mutlaka ihtiyacınız olan gereksinimleri koyabilirsiniz. Özellikle su çok önemli, en az 1.5 litre suyu yanınızda bulundurmaya gayret gösteriniz.

Cevap bırakın