Uludağ Aktiviteleri

Türkiye’nin en çok turist çeken modern kayak merkezi sahip olan Uludağ, yılın her günü yapılabilecek çeşitli aktivitelerin de merkezi. Çok zengin bitki örtüsü sayesinde yaz aylarında da cazibe merkezi olmayı başaran Uludağ, konuklarına kampçılıktan, dağ yürüyüşlerine kadar onlarca farklı aktivite yapma imkanı sunmaktadır. Bugünkü yazımızda, tatil fikirlerinize alternatif oluşturabilecek Uludağ aktivitelerinden bahsedeceğiz.

Kar Motoru

Uludağ’da yapılabilecek aktivitelere, Kış aylarından başlayalım. Uludağ’a geldiğinizde elbette ilk olarak kayak veya snowboard yapmayı hayal edersiniz. Fakat daha fazla heyecan arayanlar için de seçenekler mevcut.

Kar motorları, üzerinde çok rahat hareket edebilen ve 3 kişiye kadar da kapasitesi olan motorlu kar araçlarıdır. Uludağ’da bulunan bazı oteller, kar motorlarını kiralamaktadırlar. Motorun verdiği güçle, Uludağ’ın pistlerinde özgürlüğü sonuna kadar hissedebileceğiniz bu spor dalı sayesinde hiç unutamayacağınız anlar yaşayabilirsiniz. Bazı oteller, kayak sezonu boyunca kar motoru turları düzenlemektedir. Grup aktivitesi olarak yapıldığında çok daha keyifli olan bu spor dalını mutlaka denemenizi öneriyoruz. Kar motoru aktivitesi sadece gündüz değil gece saatlerinde de yapılabilmektedir.

Kızak

Kayak veya snowboard, eğitim isteyen ve öğrenmesi 3-4 günü bulan deneyimlerdir. Kızak ise çocukluğumuzdan hafızamızda yer etmiş, kullanılması için kurs gerektirmeyen fakat bir o kadar da eğlenceli bir Kış sporudur. Uludağ’daki kayak mağazalarından Kızak kiralayarak, bu keyfi sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Özellikle çocuklara kayağı sevdirmek için onları ilk seferinde kızağa bindirebilirsiniz. Çocuklarınızın kesinlikle unutamayacağı kızak keyfi, fiyat açısından da oldukça makul olması sebebiyle avantajlı.

ATV Turları

Birazda Uludağ’daki Yaz aktivitelerinden bahsedelim. ATV olarak bilinen ve oldukça güçlü motorlara sahip araçlar ile Uludağ’ı çok daha hızlı bir şekilde gezebilirsiniz. Bu araçlar Uludağ’daki belirli noktalarda kiralanmakta ve kiralanma sonrasında grup halinde gezilmektedir. Bu gezintiye, bölgeyi iyi tanıyan ve araçlar konusunda da uzman olan bir rehber liderlik etmektedir.

Offroad

Yaz aktiviteleri arasında kesinlikle en heyecan dolu olanı Offroad yapmak diyebiliriz. Önceden belirlenen rotalarda yapılan bu spor, 4×4 arazi araçları ile uygulanmaktadır. Offroad turları için Uludağ Otelleri ile görüşerek, önceden rezervasyon yaptırmanız gerekecektir.

Dağ Bisikleti

Doğayı daha yavaş ve yakından görmek isteyenler için dağ bisikletleri, en mantıklı yaz aktiviteleridir. Uludağ’ın zengin bitki örtüsünü gözler önüne seren parkurları, doğaya hasret kalanlar için birebir. Birçoğu Uludağ’ın köylerinden geçen parkurlar sayesinde, şehrin kaosundan uzak insanların hayatlarına da yakından tanık olabileceksiniz. Bu turu kendi bisikletiniz ile yapabilirsiniz fakat mutlaka aracınızın, Uludağ’ın zorlu parkurlarına uygun donanımda olduğundan emin olmalısınız. Kendi bisikleti olmayan okurlarımız ise Uludağ Milli Parkı içerisinde bulunan belirli noktalardan, bisiklet kiralayabilirler.

Oryantiring

Çok farklı bir aktivite olan Oryantiring, harita ve pusula kullanarak yön bulma aktivitesidir. Zorlu bir bölgeye bırakılan grup, en kısa zamanda hedef bölgeyi bulmaya çalışmaktadır. Arkadaş grubunuz ile gittiğiniz Uludağ tatilinde kesinlikle denemeniz gereken bir aktivite türüdür.

Doğa Yürüyüşleri

En basiti olmasına rağmen, kesinlikle en zevkli Uludağ aktivitelerinden bir tanesidir. Hafif tempolu yapılan bu yürüyüş esnasında bol ve temiz oksijeni ciğerleriniz ile buluşturursunuz. Ayrıca muhteşem Uludağ manzarasını da yavaş yavaş ve daha uzun süreli izleme imkanı bulabilirsiniz.

Yürüyüş yapmayı seviyor ve doğadan uzak kalmaktan daima şikayetçi oluyorsanız, mutlaka Yaz aylarında birkaç gününüzü ayırarak Uludağ doğa yürüyüşlerine katılmanızı tavsiye ediyoruz. Yürüyüşlerinizi kendi arkadaş gruplarınız ile özgürce yapabileceğiniz gibi, Uludağ’da düzenlenen rehberli doğa yürüyüşü turlarına da katılabilirsiniz. Trekking olarak da bilinen bu aktivite, sizi tüm iş veya eğitim hayatı streslerinden uzaklaştıracak.

Cevap bırakın