Temel Kayak Sistemi Hakkında Bilgiler

Temel kayak sistemi 4 parçadan oluşur. Kayak, Bot, Bağlama ve Baton. Bu parçaların hepsi birer bütündür ve kullanıcıya uygun şekilde temin edilmelidir. Kayak sporlarında en çok dikkat edilmesi gerekir.

Temel Kayak Sistemi

Kayak Ayakkabısı Seçimi - Malzemeler

Satın alınacak kayağın boyu çok önemlidir. Kendi boy ölçünüzden en az 10 cm kısa olmalıdır. Bunun yanında kilonuz boyunuzdan daha önemli bir etkendir.

  • 50 – 60 kilo – 150 cm
  • 60 – 70 kilo – 155 cm
  • 70 – 80 kilo – 160 cm
  • 80 – 90 kilo – 165 cm
  • 90 ve daha üstü – 170 cm

Bu rakamlar elbette ortalamadır zira her markanın ürettiği kayak aynı özelliğe sahip değildir. Satın alacağınız veya kiralayacağınız her kayağın üzerinde bu skala bulunur. Kontrol ederek kendinize en uygun kayağı satın alabilir veya kiralayabilirsiniz.

Kayak Botu

Kayakta neredeyse işin tamamı vücudunuzdadır. O yüzden kaslarınızdaki enerjiyi ve hareketleri kayağa en doğru şekilde iletmeniz gerekir. Bu aşamada en büyük görevde kayak ayakkabılarına düşer. Ayağa tam oturan, tepkileri net olan ve konforlu kar ayakkabıları, iyi kaymanızı çok kolaydır.

Peki ayakkabının ayağımıza tam uyduğunu nasıl anlayacağız? Ayakkabıyı giyin, parmak uçlarınıza basarak yükseldiğiniz zaman topuğunuz hala ayakkabının tabanına yapışık ise kayak botu ayağınıza uyumlu demektir.

Kayak ayakkabılarında boy ölçüsü mondo birimi ile belirlenir, siz en doğru numaranızı yine ayakkabıyı kiralarken bulabilirsiniz. Asla 3-5 kiralamadan önce direkt olarak ayakkabı satın almayın. Kayak botları kendi aralarında oldukça çeşitlidir. Bazı türlerin dışı çok sert plastikten oluşsa da bazıları deri ve plastik karışımından oluşur. Profesyonel kayakçılar enerjiyi çok daha seri iletebilmek adına sert kayak botlarını tercih ederler. Kayak ayakkabıları iki farklı ayakkabının birleşimi olduğu için bu sertlik ayağa asla zarar vermez, içerisi konforludur.

Kayak Bağlamaları

Uludağ Kayak Merkezi ve Ulaşım - kayakçı

Az bilinen fakat çok kritik bir görevi olan ekipmanlardır. Kayak ile ayakkabınızın bağlantısını oluştururlar. Zeminden gelen şiddeti emerek daha konforlu bir kayış imkanı sunarlar. Bunun yanında olası düşüşlerde, emniyet kemeri açılır ve kayağı salar. Bu sayede sakatlanma durumlarının çoğu önlenebilmektedir. Emniyet kemerinin derecesini ise kullanıcı belirler, profesyonel kullanıcılar çok daha yüksek değerler seçerek performans ayarları yaparlar.

Kayak Batonu

Dönüş ve tırmanışlarda destek olması amacı ile kullanılırlar temel kayak sistemleri arasında ayrılmaz parçalarındandır. Oldukça dayanıklı olan batonları kullanmakta bir eğitim gerektirecektir.

Cevap bırakın